Kulturalnie

Bukowina Tatrzańska to małe miasteczko w południowej Polsce, które jest bogate w historię i kulturę. Położona u podnóża Tatr od wieków jest popularnym celem podróży ze względu na swoje oszałamiające naturalne piękno i unikalne dziedzictwo kulturowe. Od średniowiecznych zamków, przez tradycyjne drewniane kościoły, po malownicze górskie widoki – to miasto ma coś dla każdego zainteresowanego poznaniem kultury regionu. 
Zabytków w Bukowinie Tatrzańskiej i sąsiednich miejscowościach z pewnością nie brakuje i jest co zwiedzać. Są tu zamki, pałace, kościoły, dwory, wieże, zabytkowe domy i kamienice. Każdy znajdzie w Bukowinie Tatrzańskiej zabytki odpowiednie dla siebie.

Oto kilka powodów, dla których to piękne miasto powinno znaleźć się na Twojej liście miast do zwiedzenia, jeśli chodzi o odkrywanie polskiej kultury.

W niedalekiej odległości od Bukowiny Tatrzańskiej znajdują się dwa najbardziej imponujące zamki w Europie. Ruiny zamku w Niedzicy  oraz ruiny zamku w Czorsztynie- znajdują się w pobliżu Bukowiny Tatrzańskiej i można je zwiedzić podczas pobytu. 

Bukowiańskie Centrum Kultury to tętniące życiem i różnorodnością centrum kultury i rozrywki. Położony w małej, ale tętniącej życiem wsi Bukowina w południowej Polsce, ośrodek ten jest domem dla różnorodnych działań, które przemawiają do ludzi ze wszystkich środowisk. Od koncertów muzyki ludowej znanych jako Sabałowe Bajanie po popularny Karnawał Góralski – w Bukowiańskim Centrum Kultury każdy znajdzie coś dla siebie. Dla tych, którzy szukają bardziej tradycyjnych wrażeń, jest tu także teatr amatorski, który przez cały rok oferuje cenione spektakle. Bukowiańskie Centrum Kultury to obowiązkowe miejsce dla osób szukających ciekawych i niepowtarzalnych zajęć podczas pobytu w południowej Polsce.

co zobaczyć?

Zabytkowy kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa został wzniesiony końcem XIX wieku. Fundatorem i budowniczym świątyni był mieszkaniec Bukowiny, góral Jędrzej Kramarz.

Dlaczego ten kościół jest wyjątkowy? Ponieważ został zbudowany przez jednego człowieka – jego twórcę Jędrzeja Kramarza. Jak pisze Antoni Kroh „Nie pamiętam, kto mi pierwszy opowiedział, że kościół bukowiański został zbudowany przez jednego człowieka, który nazywał się Jędrzej Kramarz. Nie mogłem uwierzyć.- Jak to możliwe? Sam, zupełnie sam?- Jak on sam jeden dźwigał krokwie na dach?”. Ponadto kościół, za wyjątkiem murowanego prezbiterium, ma konstrukcję zrębową.

Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy” powstało już w 1923 roku. We wzniesienie gmachu zaangażowani byli wszyscy mieszkańcy kosztem wielu trudów i wyrzeczeń dla wspólnego dobra.

Dzisiaj stanowi on kulturalne centrum całej gminy, śmiało można rzec, że i całego Podhala. Tutaj odbywają się sławne Sabałowe Bajania, Góralski Karnawał, to tutaj działa Ludowy Teatr czy Szkoła Ginących Zawodów. Warto wspomnieć, że to największy drewniany budynek w Polsce. Jego powierzchnia całkowita to, bagatela, 1458 m2, a kubatura 5865 m3.

Od przeszło 90 lat w Bukowinie Tatrzańskiej funkcjonuje Amatorski Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka. Teatr odnosi wiele sukcesów. Otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki czy nagrodę  honorowa im. Oskara Kolberga.

W teatrze wystawiane są polskie i światowe klasyki, które zaadoptowane zostały do podhalańskiej gwary i społecznych podhalańskich realiów. Pójście do teatru będzie niezwykłym przeżyciem dla każdego amatora.

Od 1973 roku w Bukowinie Tatrzańskiej odbywa się Góralski Karnawał – największe tego typu wydarzenie w Polsce.

Podczas Karnawału można podziwiać popisy par tanecznych, taniec zbójnicki, występy kapel, grup śpiewaczych czy też wystawę twórczości ludowej. Jednak głównym punktem imprezy jest konkurs grup kolędniczych, podczas którego można zobaczyć zwyczaje i obrzędy związane z okresem Bożego Narodzenia i Nowego Roku. 

Jednym z najważniejszych wydarzeń lokalnych jest Festiwal Folkloru Polskiego Sabałowe Bajania – wyjątkowe święto folkloru i szansa na spotkanie się z góralską tradycją. Co roku przyciągają szeroką publiczność z całej Polski.

Organizowany w sierpniu ogólnopolski konkurs śpiewaków, tancerzy i instrumentalistów miał już 55 edycji. Dla widowni to wspaniała okazja by cieszyć się pięknem strojów i gwary, a także kunsztem, jaki prezentują muzycy i tancerze.

Kultura na Bani to cykl letnich koncertów organizowanych przez Hotel Bania i Termę Bania (8 km od naszego ośrodka). Podczas wakacji na plenerowej scenie można usłyszeć wielu znanych artystów. W repertuarze mam koncerty folkowe, coverowe, koncerty dla dzieci oraz kino letnie na stoku. Wszystkie wydarzenia są darmowe.

Languages
Zadzwoń teraz!